خودروهای برقی روزبه‌روز هوشمندتر می‌شوند

این روزها حتی اگر از علاقه‌مندان به دنیای خودرو هم نباشید، اما کمی با دقت به خبرها گوش کنید، هر روز خبر تازه‌ای درباره خودروهای برقی می‌شنوید و هر چند وقت یکبار، یک فناوری و امکان جدید برای این خودروها معرفی و کم‌کم زمینه برای دیدن تعداد بیشتری از خودروهای برقی و خودران در سطح جاده‌ها فراهم می‌شود.

اما وقتی درباره یک ‌خودرو برقی می‌شنوید، چه تصویری در ذهن شما شکل می‌گیرد؟ آیا این‌گونه تصور می‌کنید که به‌عنوان نمونه سیستم موسیقی این خودرو، کیسه هوا و فرمان آن به گوشی تلفن همراه و تجهیزات الکترونیکی دیگری وصل می‌شود؟ اگر چنین می‌اندیشید ذهن شما در این‌باره در مسیر درستی قرار دارد، اما برقی بودن خودروها بسیار بیشتر از آن چیزی است که به احتمال زیاد می‌دانید یا درباره آنها شنیده‌اید.


دنیای خودروهای برقی
به گزارش روزگار خودرو به نقل از automotive-technology فناوری که در نهایت با حضور خود به یک خودرو عنوان برقی بودن اطلاق می‌کند از چراغ جلو و ترمز گرفته تا هشدار مربوط به کمربند ایمنی داخل ‌خودرو را شامل می‌شود. هر ماژول از خودرو برقی یک ابزار الکترونیکی با فناوری بالا است.
بهتر است با پیشرفت صنعت خودرو پیش رفته و درباره خودروهای برقی به‌عنوان آینده صنعت خودرو در کل جهان بیشتر بدانید و با جدیدترین فناوری‌ها و فرآیندهای تولید و بروزرسانی این خودروها بیشتر آشنا شوید.
به‌طور معمول قطعات الکترونیکی که در ساخت یک خودرو برقی استفاده می‌شود شامل موتور احتراق، سیستم تزریق سوخت، ترمز ضد قفل، کنترل فرمان، سیستم‌های جلوگیری از برخورد، تجهیزات مربوط به کنترل صندلی، سیستم تهویه هوا، سیستم ناوبری، بردهایی برای کنترل ایمنی و هشدارهای امنیتی، سیستم‌های کنترل ‌مربوط به انتقال، سیستم موسیقی، بلوتوث، چراغ‌های جلو و جانبی با حسگرهای بسیار حساس و قابلیت استفاده از یو‌اس‌بی و خدمات وای‌فای می‌شود.
گفتنی است در برخی خودروهای برقی از سیستم‌های تولید برق استفاده می‌شود که تجهیزات و فناوری‌های این بخش در این خودروها دارای پیچیدگی‎های خاص و ویژه‌ای است.
افزایش روزافزون استفاده از نوآوری‌های مربوط به دنیای الکترونیک در صنعت خودرو، مسیر جدیدی به روی این صنعت گشوده و راه را برای لذت بردن از خدمات جدید مربوط به حمل‌ونقل هر روز هموارتر می‌کند؛ در نتیجه، مردم سرمایه‌گذاری شخصی بیشتری در این زمینه خواهند داشت.
با تمام اینها و با وجود اینکه این صنعت در جهان روند رو به رشدی گرفته و در حال پیشرفت است اما یک خودرو برقی که عنوان هوشمند به آن داده می‌شود باید همواره از ویژگی پیشرفته‌تر شدن برخوردار باشد و روز به روز ارتقا یابد؛ این از ویژگی‌های فناوری است که گسترش آن پایانی ندارد.
با نگاهی به صنعت خودرو جهان انتظار می‌رود تقاضا برای ایمنی و برخورداری از رفاه بیشتر و امکانات لوکس‌تر از سوی مصرف‌کنندگان باعث ایجاد بازاری جدید برای عرضه خودروهای برقی بیشتر در آینده شود.


قطعات مهم در یک خودرو برقی
در اینجا به‌طور مختصر با برخی از قطعات خودروهای برقی آشنا می‌شویم.
دوربین: دوربین یکی از قطعات مهم خودروهای برقی است. این قطعه نه‌تنها در ساخت این خودروها حذف نشدنی است، بلکه هر روز پیشرفته‌تر شده و به‌نوعی یک مزیت رقابتی برای فعالان این بخش از صنعت خودرو است. دوربین در خودروهای برقی و خودران یک قطعه حیاتی برای حسگرهای گوناگونی است که در بخش‌های مختلف یک خودرو برقی نصب شده است.
به‌عنوان نمونه، یک نوع از این دوربین‌ها‌ مجهز به عملکرد کاهش‌دهنده سوسو زدن چراغ‌های ال‌ای‌دی است که باعث کاهش سوسو زدن چراغ هنگام رویارویی با علائم و سیگنال‌های راهنمایی و رانندگی و همچنین عملکرد HDR (محدوده دینامیکی بالا برای ارائه یک تصویر واقعی و شفاف) می‌شود که می‌تواند بخش وسیعی را پوشش دهد.
همواره در کنار این دوربین‌ها یک حسگر سنجش وضوح تصویر نیز برای نظارت بیشتر بر کل خودرو و ارائه یک تصویر شفاف طراحی شده است. یک خودرو برقی یا خودران فقط با کمک دوربین‌های قدرتمندی که در زاویه‌های گوناگون آن نصب شده می‌تواند به‌طور ایمن و درست حرکت کند. این موضوع برای خودروهای خودران از اهمیت زیادتری برخوردار است.
انواع دوربین‌های جانبی، نمای داخل، دید جلو، تقویت دید عقب و دوربین‌های گوشه در زاویه‌های گوناگون برای خودروهای برقی تعریف شده‌ و روی آنها نصب می‌شود. تقاضا برای نصب دوربین‌هایی‌ به‌عنوان حسگر در کمک به راننده در سیستم‌های پیشرفته با افزایش تمرکز بر اقدام‌های ایمنی در تصادفات جاده‌ای درحال‌حاضر به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. بیشتر این دوربین‌ها در مواقع لازم به‌طور خودکار فعال می‌شوند. دوربین‌های به‌کار رفته در خودروهای برقی و خودران در ادغام با سیستم‌ ایمنی و به عبارتی کمک به امنیت جانی سرنشینان خودرو به‎طور ملموسی تکامل یافته‌اند.
سیستم پیشرفته کنترل موتور: الگوریتم‌های کنترل در خودروهای برقی قادر هستند گشتاور کامل با شتاب بالا و کاهش سریع سرعت را امکان‌پذیر کنند که می‌توان با استفاده از آنها خودرو را به‌طور درست و دقیق کنترل کرد.
کیت درایوهای هوشمند یک موتور، یک مکمل کامل از نرم‌افزارهایی برای افزایش کنترل بر خودرو و برنامه‌های مرجع برای کنترل موتور و سخت‌افزار را شامل می‌شود. یکی از آخرین مبدل‌ها در خودروهای برقی، دستگاه‌های آنالوگ قابل برنامه‌ریزی و مبتنی بر پردازنده‌های دو هسته‌ای و بیشتر است.
خودروهای برقی و خودران به‌وسیله یک سیستم رایانه‌ای پیچیده کنترل و هدایت می‌شوند. هر چه می‌گذرد سیستم‌های مدیریت موتور صنعت خودرو پیشرفته‌تر می‌شوند. به‌عنوان نمونه، به‌تازگی فورد نشان داده که چگونه رایانه‌ یک ‌خودرو می‌تواند وضعیت درایو را حس کرده و موتور را بر این اساس تنظیم کند؛ یعنی اگر در سفرهای روزانه با وسیله نقلیه از یک خیابان شلوغ عبور می‌کنید، ‌خودرو براساس حسگرهایی که دارد این وضعیت را درک کرده و باعث می‎شود موتور کمتر تحت فشار قرار بگیرد.
جعبه‌ سیاه: جعبه سیاه، چه در هواپیما باشد و چه در خودرو یک کارکرد دارد و آن این است که رویدادهایی که برای آن وسیله اتفاق می‌افتد را به‌طور غیررسمی ضبط و ثبت ‌کند. امروزه این وسیله در برخی ‌خودروها برای ثبت اطلاعات مربوط به تصادفات رانندگی نصب شده است. به‌عنوان نمونه، در کامیون‌های دیزلی مدرن بر اثر خطا یا تغییر ناگهانی در سرعت چرخ مشکلاتی در سیستم برقی موتور ایجاد می‌شود که ممکن است دلیل تصادف باشد.
پس از تصادف با کمک جعبه سیاه مشخص می‌شود وسیله نقلیه قبل، هنگام و بعد از تصادف چه وضعیتی داشته و تا حدودی مشخص می‌شود علت تصادف چه بوده است. سیستم کنترل حرکت: کنترل مبتنی بر وضعیت خودرو از ویژگی‌های مهم است. منطقه تشخیص حرکات روی فرمان بر یک حسگر متمرکز و باعث واکنش یکپارچه در کنترل خودرو می‌شود. این حسگر مسیر حرکت را مشخص و آن را اجرا می‌کند. راننده یک خودرو برقی یا سرنشین یک خودرو خودران می‌تواند در منو رایانه خودرو با حرکت به سمت بالا و پایین، از میان دستورها یکی را با یک ضربه کوتاه تأیید و دستوری را برای کنترل خودرو صادر کند. این تجهیزات در بیشتر خودروهای برقی و خودران در دسترس است. حسگر زمان حرکت شامل یک دوربین سه‌بعدی با یک حسگر تصویر تری‌دی است که سیگنال مادون قرمز را به یک تصویر سه بعدی تبدیل و براساس آن فرمان صادر شده را با اطلاعات بیشتری به راننده یا سرنشین منتقل می‌کند.
در واقع درحال‌حاضر، صنعت خودرو جهان در برگیرنده مهم‌ترین و مهیج‌ترین پیشرفت‌های فناوری است و بسیاری از شرکت‌های پیشرو در صنعت خودروسازی در حال تهیه برنامه‌های خاصی برای کمک به مشتریان خود با ارائه اطلاعات عمیق و دقیق هستند که بخشی از این موضوع به واقعیت افزوده در این خودروها برمی‌گردد.
رقابت بین برخی شرکت‌های خودروساز در این زمینه بسیار شدید است و ما هر روز خبرهایی از فناوری‌های خاص در دنیای خودروهای برقی و خودران می‌شنویم.

برگردان: شهناز صفائی